Po wydaniu wyroku alimentacyjnego przez sąd wysokość alimentów może ulec zmianie. Rodzic, któremu powierzono władzę rodzicielską, ma prawo domagać się podwyższenia świadczenia na skutek zmiany okoliczności branych pod uwagę przez sąd podczas ustalania wysokości alimentów. Zwykle dzieje się tak, gdy potrzeby dziecka ulegną zmianie lub pogorszy się sytuacja finansowa jednego z rodziców.
Powodem wniesienia powództwa o podwyższenie alimentów na dziecko może być:
Warto pamiętać, że oficjalne oraz w pełni zobowiązujące podniesienie wysokości alimentów może nastąpić wyłącznie na drodze sądowej lub w wyniku ugody mediacyjnej zatwierdzonej przez sąd.
Pozew o podwyższenie zasądzonych wcześniej alimentów należy skierować do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania lub jest właściwy dla miejsca zamieszkania uprawnionego do podwyższenia alimentów. Przywilej wyboru jednego z tych sądów przysługuje osobie wnoszącej o podwyższenie alimentów.
Pismo powinno zawierać przyczynę oraz uzasadnienie, dla którego konieczne jest podniesienie kwoty alimentów. W tym celu należy opisać zmiany, jakie zaszły od wydania poprzedniego wyroku w tej sprawie. Osoba, która wnioskuje o zwiększenie alimentów, musi udowodnić przed sądem zmianę stosunków majątkowych oraz wykazać, że zmiana ta była istotna. Jeżeli strona pozwana przebywa poza granicami kraju, pozew może zostać rozpatrzony przez sąd w Polsce. Wniosek ma prawo wnieść opiekun dziecka lub dorosłe dziecko – uprawnione do otrzymywania alimentów.